15.ROCZNICA KORONACJI WIZERUNKU MATKI BOŻEJ RÓŻAŃCOWEJ KRÓLOWEJ RODZIN

rocznica 1 20220902 1343623045Tegoroczne obchody kolejnej rocznicy koronacji wizerunku Matki Bożej w naszej parafii miały szczególnie uroczystą i przepełnioną duchem modlitwy oprawę. Poprzedzone zostały kilkudniowym przygotowaniem, kiedy to poszczególne Róże Różańcowe gromadziły się w świątyni na wspólnej modlitwie, aby wyprosić potrzebne dla całej wspólnoty łaski.

Mszę świętą dziękczynną odprawił kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu ks. dr Roman Janiec.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że dzieje obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem otoczonego kultem i czczonego w Ożarowie jako wizerunek Matki Bożej Różańcowej, miały swój początek w XV wieku. Obraz Madonny został wykonany najprawdopodobniej w Krakowie w latach 1450-60 i jest kopią zaginionego wizerunku Matki Bożej, cieszącego się wówczas wielkim kultem. Utrzymany jest w kanonie bizantyjskiej Hodegetrii (gr. Wskazująca Drogę). Do 1833 roku znajdował się w dominikańskim klasztorze św. Jakuba w Sandomierzu, został przemalowany na początku XIX wieku, następnie został przeniesiony do kościoła parafialnego w Ożarowie i uroczyście wprowadzony 1 września 1833 roku jako obraz Matki Bożej Różańcowej. Jego kult krzewiło przede wszystkim Ożarowskie Arcybractwo Różańcowe. Trwa on do dziś. Parafianie, a także pielgrzymi czczą Matkę Bożą wypraszając przez Jej wstawiennictwo zdrowie i potrzebne łaski. Uroczysta koronacja miała miejsce w 2007 roku.