"RODZINA MĘŻNA AŻ DO ŚMIERCI" - RELIKWIE MĘCZENNIKÓW Z MARKOWEJ

 

relikwie 6 20240531 1063127893Matka Boża Różańcowa Królowa Rodzin w swojej kaplicy w naszym sanktuarium gromadzi każdego dnia wiernych, którzy powierzają jej, klęcząc na kolanach, troski, problemy i niepokoje, z którymi zmagają się w rodzinach. To u Matki Bożej Królowej Rodzin szukają ratunku, pomocy, wsparcia i nadziei dla siebie i swoich najbliższych.

Od 29 maja nasze sanktuarium wraz z wiernymi znalazło kolejnych orędowników, którym mogą powierzać swoje rodzinne intencje. W tym dniu, podczas Mszy świętej wieczornej ksiądz biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz przekazał naszej parafii relikwie błogosławionej rodziny Ulmów. Zostały one uroczyście wniesione do kościoła przez księdza proboszcza Jana Ziętarskiego, a po Mszy świętej umieszczone w relikwiarium znajdującym się w Kaplicy św. Franciszka.

Pan Bóg obdarzył rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów siedmiorgiem dzieci. Rodzice kochali się wzajemnie i szanowali. Oboje małżonkowie ciężko pracowali. Pasją ojca była fotografia, pszczelarstwo, hodowla jedwabników, introligatorstwo i sadownictwo. Żona Wiktoria Ulma, z domu Niemczak, wspierała we wszystkim męża. Była wzorową, kochającą żoną i matką. Oboje małżonkowie dbali o katolickie wychowanie dzieci. Często się modlili powierzając Bogu swoje radości i problemy. W czasie II wojny światowej Józef i Wiktoria zdecydowali się przyjąć pod swój dach ośmioro Żydów, mimo groźby kary śmierci ze strony Niemców za pomoc w ukrywaniu Żydów. Na strychu ich niewielkiego domu schroniły się trzy rodziny: Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów. Przez wiele miesięcy Ulmowie ich ukrywali, dbali o nich, karmili, zapewniali im dach nad głową. 24 marca 1944 roku do ich domu wtargnęli niemieccy naziści, którzy w okrutny sposób rozstrzelali ukrywanych Żydów, a następnie na oczach dzieci zamordowali Józefa i Wiktorię. Potem zabili dzieci.

Za swój czyn zostali wyniesieni na ołtarze po trwającym 20 lat procesie beatyfikacyjnym. Wydarzenie to miało miejsce 10 września 2023 roku w Markowej. Liturgii, w której udział brali członkowie Konferencji Episkopatu Polski oraz hierarchowie z zagranicy przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Marcello Semeraro. Mszę św. beatyfikacyjną koncelebrowało około 1000 kapłanów oraz 80 biskupów i kardynałów z Polski i zagranicy.

Pomimo strachu Ulmowie, nie odmówili bliźnim pomocy. Zapłacili za dobro najwyższą cenę. Papież Franciszek podczas audiencji w dniu 28 listopada 2022 r. powiedział: "rodzina Józefa i Wiktorii Ulmów winna być przykładem wierności Bogu i Jego przykazaniom, miłości bliźniego oraz szacunku dla ludzkiej godności".

Dzięki wyjątkowemu darowi Księdza Biskupa rodziny modlące się w murach ożarowskiego sanktuarium będą mogły uczyć się od Męczenników z Markowej tworzenia rodzin Bogiem silnych, zjednoczonych w miłości, otwartych na życie, uczciwych, miłosiernych, ofiarnych, posłusznych Słowu, pomocnych dla wszystkich, mężnych aż do śmierci, uwieńczonych chwałą.

Podczas tej Mszy świętej Ksiądz Biskup udzielił również młodzieży z naszej parafii sakramentu bierzmowania.

Całość zdjęć do obejrzenia w galerii.